نسل­ های متوالی (از جوانان تا سالمندان) همواره به­ دنبال بهترین تجارب و عملکرد در روابط جنسی خود هستند و امروزه، به­ ویژه پس از شعله­ ور شدن اپیدمی ایدز در جهان، موضوع سلامت جنسی یکی از اولویت­ های سلامت همگانی (Public Health)  محسوب می شود. همچنین، با پیچیده­ ترشدن روابط و رفتارهای بشری در این خصوص، اهمیت مداخلات مبتنی بر دانش برای آگاه­ سازی، اصلاح نگرش و پیشگیری و درمان بیماری­ های مرتبط دوچندان شده است. در این میان افزون بر سیاست­ گذاری­های لازم در حوزۀ سلامت جنسی که بر عهدۀ متولیان سلامت، آموزش و فرهنگ در کشور است، فراهم­ آوردن خدمات لازم برای حفظ و ارتقای سلامت جنسی افراد و جامعه از اهمیتی ویژه برخوردار است. همچنین، باید در نظر داشت که امروزه سلامت جنسی مانند دیگر ابعاد سلامت، تنها به نبود بیماری یا اختلال عملکرد اطلاق نمی­ شود، بلکه هماهنگی و سازگاری جنبه­ های جسمی، عاطفی، عقلانی و اجتماعی امور جنسی در انسان را نیز دربرمی­ گیرد، به نحوی که شخصیت، روابط و عشق را رشد دهد و پربارتر کند.

از آن­جا که سلامت جنسی رابطه­ ای تنگاتنگ با سلامت باروری دارد، از زمستان سال 1390، مرکز فوق تخصصی ابن سینا با راه­ اندازی کلینیک سلامت جنسی و برای پاسخگویی مسئولانه و علمی به نیاز و تقاضای موجود در اقشار مختلف جامعه به ارائۀ خدمت در زمینه­ های مختلف این جنبه از سلامت به شرح زیر می­ پردازد:

 

ارائۀ مشاورۀ ازدواج و خانواده و زوج ­درمانی

تشخیص و درمان مشکلات و اختلالات جنسی در مردان و زنان

مشاوره و راهنمایی در زمینۀ تربیت جنسی کودکان و نوجوانان

تشخیص و درمان بیماری­های منتقل­ شونده از راه جنسی ( STIs)

کنترل عفونت­ های هرپسی ( تبخال) حاد و راجعه

آبله مرغان

زونا

سیتومگالوویروس و منونوکلئوز عفونی

ارائۀ خدمات واکسیناسیون مطابق با مصوبات کمیتۀ کشوری

واکسیناسیون و همچنین ارائۀ واکسن پاپیلوما ویروس انسانی (HPV)

کلینیک فوق تخصصی اختلالات جنسی در مردان و اختلالات درد جنسی در زنان

مشاورۀ تنظیم خانواده و ارائه خدمات تنظیم خانواده

مشاورۀ مشکلات و اختلالات جنسی در بیماری­ های قلبی و عروقی

مغز و اعصاب

و معلولیت­ ها

 

تیم تخصصی این کلینیک با بهره­ گیری از تخصص ­های مختلف علوم پزشکی و علوم رفتاری به ­صورت بین­ رشته ای به ارائۀ مشاوره و انجام خدمات تشخیصی و درمانی می­ پردازد.

در این کلینیک، رازداری و امنیت اطلاعات از اهمیتی ویژه برخوردار است و افراد حتی به هنگام پذیرش می ­توانند از ارائۀ نام و نام خانوادگی و دیگر اطلاعات شخصی قابل شناسایی، خودداری کنند. اقدامات آزمایشگاهی نیز با بهره­ گیری از آزمایشگاه مجهز مرکز تنها با استفاده از یک کد شناسایی و بدون نام قابل انجام است.

خدمات