• ۱۷ اردیبهشت ۱۳۹۴

    سمینار واژینیسم

       واژينيسم عبارت است از انقباض عضلات اطراف مهبل (ثلث خارجي واژن). اين واكنش كاملا غيرارادي و غير قابل كنترل بوده و مانع از دخول آلت تناسلي مرد و نزديكي و حتي ورود هر جسم خارجي حتي انگشت به مهبل مي شود. هر گونه تلاش براي دخول موجب دردهاي شديد مي شود. زنان مبتلا به واژينيسم ممكن است به صورت خود آگاه مايل به رابطه جنسی و نزديكي باشند ولي ناخود آگاه مايلند مانع از ورود آلت تناسلي مرد به داخل بدنشان شوند. واژینیسم می تواند موجب ایجاد تنش های روانی، سرخوردگی، نارضایتی از زندگی زناشویی و بسیاری از پیامدهای ناخوشایند اجتماعی شود.

       مخاطب این سمینار، متخصصین زنان و زایمان، ماماها، روانشناسان بالینی، پزشکان عمومی و کارشناسان آموزش پزشکی بودند که برای آن ها تمامی امتیازهای مربوط به شرکت در این برنامه آموزشی، برابر قوانین در سامانه آموزش مدوام ثبت می گردد.

       در این سمینار دکتر بهزاد قربانی، روانپزشک، تحت عناوین « بررسی مراحل چرخه عملکرد جنسی» و «درمان اختلال وبهبود ارتباط جنسی از منظر روانپزشکی» سخنرانی کرد. خانم دکتر سارا مختار، متخصص زنان و زایمان، نیز با دو موضوع «معرفی و تشخیص واژینیسم» و «درمان واژینیسموس و دیس پارونیا از منظر طب زنان» به ایراد سخن پرداخت. خانم دکتر رویا پادمهر، متخصص زنان و زایمان، درباره «بررسی علل ارگانیک دیس پارونیا» و آقای دکتر سعید آراسته، اورولوژیست، درباره «اختلالات عملکرد جنسی مردان متاثر از واژینیسم همسر» سخنرانی کردند.