• ۰۷ مرداد ۱۳۹۴

  شیوع ناباروری در ایران حدود 20 درصد است

  هزينه‌هاي درماني است. بي‌شك نازايي در بسياري از زوجين به كابوس بزرگي تبديل شده است. نازايي درد جديدي است كه گريبان بسياري از افراد شهرنشين را گرفته است. دردي كه خيلي از خانواده‌ها را از داشتن فرزند محروم كرده است.

  اين‌كه آمار ناباروري در ايران بيش‌تر از ساير كشورهاي جهان است موضوعي است كه پيش از اين از سوي بسياري از مسئولان مطرح شده است. بسياري از پزشكان بر اين عقيده‌اند كه مصرف مواد غذايي هورموني و فست فودها همچنين استفاده از سيگار و مواد مخدر مي‌تواند تاثيرات مستقيمي بر ناباروري داشته باشد. بسياري از زوج‌هاي ايراني درباره مشكل ناباروري و علل به وجود آمدن آن و همچنين شيوه‌هاي درمان آن اطلاعات كمي دارند.

  همين موضوع باعث مي‌شود كه براي درمان به‌موقع يا حتي پيشگيري از به وجود آمدن مشكل غفلت كنند. با وجود آمار بالاي ناباروري در كشور پژوهش‌ها و تحقيقات خوبي در زمينه ناباروري صورت گرفته و توانسته‌ايم به موفقيت‌هاي چشمگيري در اين زمينه دست يابيم. طرح ملي بررسي ميزان شيوع ناباروري در كشور چندي پيش ازسوي پژوهشگاه ابن سينا جهاد دانشگاهي به پايان رسيد.

  اين طرح كه به بررسي علل ناباروري در كشور پرداخت آمارهايي را عنوان مي‌كند كه فاصله آمار ناباروري در ايران را با جهان به نسبت بالايي نشان مي‌دهد. رئيس پژوهشگاه ابن سينا در نشستي خبري به تشريح اين طرح پرداخت.

  نرخ ناباروري در كشور
  بررسي‌هاي اين طرح نشان داده است كه نرخ شيوع ناباروري در كل كشور 2/20 درصد است كه با ميانگين جهاني كه 12 تا 15 درصد است فاصله زيادي دارد.

  دكتر محمد مهدي آخوندي، رئيس پژوهشگاه فناوريهاي نوين علوم زيستي جهاد دانشگاهي، در يك نشست خبري با اشاره به سابقه درمان ناباروري در دنيا، درباره اين طرح گفت:

  در اين طرح 17 هزار زوج در 2 سال مورد مطالعه قرار گرفتند، به گفته او طبق داده‌هايي كه از اين مطالعات به دست آمد ميزان شيوع ناباروري در كل كشور 2/20 است كه در شهرها نرخ شيوع 9/19 و در روستاها 22 درصد است:« اين ميزان شيوع كل كشور درصد بالايي است چراكه بر اساس گزارش سازمان بهداشت جهاني (WHO) ميانگين ناباروري در دنيا 12 تا 15 درصد گزارش شده است.

  رئيس مرکز درمان ناباروری ابن سینا ، با تاكيد بر اين‌كه در اين طرح ملي زنان ازدواج كرده شوهردار 20 تا 40 سال مورد مطالعه قرار گرفتند، گفت:

  نتايج اين تحقيقات همچنين نشان مي‌دهد كه ميانگين سن نخستين حاملگي زنان در كل كشور 1/21 سال است؛ در شهرها ميانگين سن نخستين حاملگي 2/21 سال و در روستاها 4/20 سال است.

  دکتر آخوندي ميانگين سن مردان كل كشور در زمان ازدواج را 4/25 سال ذكر كرد و گفت: بر اساس مطالعات انجام شده ميانگين سن مردان در زمان ازدواج در شهرها 6/25 و در روستاها 1/24 سال است.