• ۱۵ مهر ۱۳۹۵

  نخستین کنگره بین‌المللی اندومتریوز و جراحی‌های کم‌تهاجمی زنان چهارم تا ششم آبان با حضور جراحانی از پنج کشور دنیا برگزار می شود

   

  نخستین کنگره بین المللی و سومین کنگره کشوری اندومتریوز و جراحی های کم تهاجمی زنان آبان ماه سال جاری در تهران با حضور متخصصان و جراحانی از پنج کشوردنیا، برگزار می شود.

   

  به نقل از روابط عمومی مرکز درمان ناباروری ابن سینا، دکتر شاهین خزعلی رییس کلینیک اندومتریوز مرکز درمان ناباروری ابن سینا و دبیر علمی نخستین کنگره بین المللی و سومین کنگره کشوری اندومتریوز و جراحی های کم تهاجمی زنان، درباره اهداف اصلی برگزاری این کنگره، گفت: معرفی پیشرفت های کشورمان در زمینه تشخیص و درمان بیماری اندومتریوز، تبادل تجربه و تخصص بین جراحان بین المللی و متخصصان کشورمان ، آموزش و اطلاع رسانی درباره جدید ترین مقالات علمی و دانش جراحی اندومتریوز از اهداف مهم آنبه شمار می رود.

   

  به گفته دکتر خزعلی در این کنگره 18 جراح و متخصص از کشورهای انگلستان ، ایتالیا ، پرتقال و یونان حضور خواهند داشت.

   

  دکتر خزعلی از ویژگی های دیگر این کنگره را حضور اساتید و متخصصان برجسته ایرانی در زمینه اندومتریوز دانست و اضافه کرد: از دیگر ویزگی های این کنگره، حضور  متخصصان و جراحان حاذق کشور از جمله  اساتید البرزی، پارسانژاد ، اقصی ، پاکروش، مهدیزاده، اکبریان، چایچیان، آصف جاه، موسوی، قنبری، مهدوی و دیگر اساتید است که بر غنای بیشتر این کنگره  خواهند افزود.

   

  همچنین وی برخی از نشست های تخصصی ای که در این کنگره برگزار میشود را شامل : نشست تخصصی جراحی اندومتریوز، هیسترسکوپی و میومکتومی ، سرطان های زنان، مشکلات ادراری ناشی از اندومتریوز، نازایی و اندومتریوز و کارگاه های آموزشی درباره استفاده از  Ultrasound در جراحی های کم تهاجمی ، بخیه در لاپاراسکوپی و سرطان های زنان عنوان کرد.

   

  سرپرست تیم جراحی لاپاروسکپی پیشرفته و رییس کلینیک اندومتریوز مرکز درمان ناباروری ابن سینا ، که خود ابداعاتی در زمینه ارزشیابی روزانه درد در بیماران اندومتریوز ، نظام درجه بندی شدت بیماری اندومتریوز و نو آوریهایی در وسایل مورد استفاده در لاپاروسکوپی دارد ، با تاکید بر اینکه ایران از نظر علمی و جراحی  اندومتریوز جزء کشورهای پیشرفته ی دنیاست افزود: ابداع سیستم جدید نمره دهی برای شدت بیماری اندومتریوز visual numeric Endometriosis Scoring System   ( VNESS) ، بررسی اثر جراحی لاپاروسکوپی کیست های تخمدانی روی ذخیره تخمدان و تاثیر آن در باروری آینده فرد و طراحی بانک اطلاعاتی اندومتریوز بر مبنای علائم و شدت آن در بیماران و ارزیابی پاسخ به درمان جراحی های لاپاروسکوپی در آنها ،از جمله تحقیقاتی ست که در پژوهشگاه ابن سینا برای خدمت رسانی بهتر به بیماران مبتلا به اندومتریوز انجام شده است. 

   

  دکتر شاهین خزعلی با اشاره به اینکه اندومتریوز از جمله بیماری های زنان است که به جز باروری ، زندگی خانوادگی و اجتماعی زنان را هم تحت الشعاع قرار میدهد ، تصریح کرد: دردهای لگنی قاعدگی ، ناباروری و دردهای حین مقاربت  مهمترین عارضه های همراه با اندومتریوز هستند. این دردها ممکن است افراد را به مصرف مداوم مسکنهای ضد التهاب خوراکی مجبور کند و یا در مواردی فرد را به جهت دریافت مسکنهای تزریقی  قویتر و حتی مخدرها به بیمارستان و مراکز درمانی بکشاند. مزمن بودن این  دردها علائم روانی از جمله بی خوابی ، اختلالات اضطرابی ، تحریک پذیری و در مواردی افسردگی را موجب می شود.

   

  دکتر خزعلی که عضو هیات علمی دانشگاه رویال هالُ وی لندن و از بنیانگذاران مرکز اندومتریوز و جراحی های کم تهاجمی زنان  (CEMIG) در بیمارستان سنت پیترز انگلستان نیز است ، شیوع این بیماری را در بین  زنان در سنین باروری  بین 3 تا 10 درصد  اعلام کرد و درباره میزان شیوع آن در ایران گفت: پیش بینی میشود حدود 3 میلیون بیمار مبتلا به اندومتریوز در کشور وجود داشته باشد والبته بیشتر این افراد بیماری خفیف یا متوسط دارند که اغلب یا نیازی به درمان ندارند و یا به درمان های دارویی پاسخ میدهند.

   

  گفتنی است ، بیماری اندومتریوز با حضور بافت نابجای جدار داخلی رحم در سایر قسمتهای حفره لگن به ویژه اطراف تخمدانها ، لوله های فالوپ ، روده و در مواردی مثانه تعریف می شود و این بیماری عموما با درد شدید و دوره ای که عموما در دوره قاعدگی شدت میگیرند و  دردهای حین مقاربت و نیز علائم گوارشی نظیر نفخ شکمی ، یبوست یا اسهال و گاهی خونریزی گوارشی  همراه است .

   

  همچنین لازم به ذکر است که نخستین کنگره بین المللی و سومین کنگره کشوری اندومتریوز و جراحی های  تهاجمی زنان  نیز چهارم تا ششم آبان ماه سال جاری در تهران برگزار می شود. 

  علاقه مندان می توانند جهت ثبت نام به آدرس http://endometriosis.ari.ir/  ، سایت کنگره مراجعه کنند.