• ۱۲ آبان ۱۳۹۵

  حدود 2 میلیون زن ایرانی به آندومتریوز مبتلا هستند

  رئیس پژوهشگاه فناوری های نوین علوم زیستی جهاد دانشگاهی با اشاره به اینکه حدود 2 میلیون زن ایرانی به آندومتریوزمبتلا هستند، گفت:بین 30 تا 50 درصد از زنانی که به این بیماری مبتلا هستند در معرض ناباروری قرار دارند.

  به گزارش خبرگزاری دانا، دکتر محمدمهدی آخوندی  افزود: بین 5 تا 8 درصد زنان در دوران باروری به این بیماری مبتلا هستند که این موضوع نشان می دهد این بیماری باید مورد توجه بیشتر قرار گیرد.
  آندومتریوز به معنی رشد بافت داخلی رحم در جایی بیرون از رحم است. لگن شایع ترین محل بروز آندومتریوز است.

  در این بیماری بافت اندومتر (لایه داخلی رحم) در بیرون از محل اصلی خود (رحم) تشکیل می شود.رایج ترین محل پدیدآمدن آن، لگن است که در این قسمت تخمدان ها بیشتر گرفتار اندومتریوز می شوند.

  وی با اشاره به اینکه اغلب مراکز درمانی به این موضوع توجه جدی و اساسی ندارند، اظهار کرد که پژوهشگاه ابن سینا کلینیک ویژه ای را در این زمینه راه اندازی کرده تا خدمات مناسب را به بیماران ارائه کند.

  آخوندی بیان کرد که این بیماری در آموزش های تخصصی دانشگاه های علوم پزشکی کمتر مورد توجه قرار گرفته که این روند باید تغییر باید.
  وی بر لزوم استفاده از روش های نوین درمانی در کشور تاکید کرد و گفت: روش های جدید درمانی از جمله لاپراسکوپی در این زمینه مطرح شده است که پزشکان ایرانی کمتر با آن آشنا هستند.
  رییس کنگره بین المللی اندومتریوز و جراحی های کم تهاجمی زنان افزود:این بیماری به سادگی قابل تشخیص نبوده و به همین دلیل اغلب بیماران در مراحل پبشرفته به مراکز درمانی مراجعه می کنند.

  ** تاثیرعوامل ژنتیکی وایمونولوژی در بروز آندمتریوز
   

  دبیرعلمی سومین کنگره بین المللی آندومتریوز و جراجی های کم تهاجمی با اشاره به اینکه عوامل متعددی مانند ژنتیک و ایمونولوژی در بروز این بیماری تاثر دارد، گفت:تاثیر آلودگی هوا وعوامل محیطی در بروز این بیماری هنور به اثبات نرسیده است.
  دکترشاهین خزعلی نیزبا اشاره به اینکه در درمان این بیماری با روش جراحی معضلاتی وجود دارد، اظهارکرد:این بیماری علاوه بر رحم و تخمدان، کلیه ها، روده ها، مثانه و برخی دیگر از اعضا را درگیر می کند و برای درمان به روش عمل جراحی نیاز به تیم جراحی دارد.
  خزعلی ادامه داد:به همین دلیل در بسیاری از کشورها درمان این بیماری در کلینیک های چند تخصصی انجام می شود.
  وی با اشاره به اینکه جراحی آندومتریوز جراحی پرعارضه است، گفت: این بیماری سبب آسیب رساندن به برخی اعضا مانند مثانه، روده و لوله های حالب می شود.

  وی درد شدید هنگام عادت ماهانه واجابت مزاج و ناباروری را ازعلائم آندومتریوز معرفی کرد و افزود:براساس تحقیقات به عمل آمده در انگلیس به طور متوسط 7.5 سال از زمان مراجعه بیمار به پزشک طول می کشد تا آندومتریوز تشخیص داده شود.
  دبیرعلمی سومین کنگره بین المللی اندومتریوز و جراحی های کم تهاجمی زنان به استقبال خوب محققان ایرانی و خارجی از کنگره بین المللی آندومتریوز و جراحی های کم تهاجمی زنان اشاره کرد و گفت: 21 مهمان خارجی در این کنگره حضور داشتند.
  خزعلی، برگزاری 23 پنل ، تعدادی کارگاه آموزشی و نمایشگاه را از جمله برنامه های جانبی این کنگره اعلام کرد و افزود: 6 عمل جراحی یک روز قبل از برگزاری کنگره بطور زنده در بیمارستان محب کوثر شد.

  وی ادامه داد که 75 عضو هیات علمی دانشگاه های کشور و 21 مهمان خارجی مباحث خود را در قالب 23 پنل تخصصی ارائه دادند.
  سومین کنگره بین المللی اندومترویوز و جراحی های کم تهاجمی از 4 تا 6 آبان ماه با حضور صاحب نظران داخلی و خارجی در سالن همایش های دانشگاه شهید بهشتی برگزارشد.