• ۲۰ فروردین ۱۳۹۳

  برخورداری از سلامت جنسی حق همه افراد جامعه است

  مسئول کلینیک سلامت جنسی مرکز فوق تخصصی درمان ناباروری و سقط مکرر ابن سینا در آستانه روز جهانی سلامت جنسی گفت: سلامت جنسی احساس رفاه جسمی، عاطفی، روانی و اجتماعی در امور مرتبط با جنسیت است و صرفا به معنای  فقدان بیماری  و یا اختلال نیست.

  وی بزرگداشت روز جهانی سلامت جنسی را یک حرکت نسبتا جدید جهانی خواند که هر ساله کشورهای مختلف با فرهنگ¬های متفاوت در آن شرکت می کنند.
  دکتر آذین هدف از نام گذاری روزی به نام سلامت جنسی در جهان را فرهنگ سازی و تأکید بر لزوم  ارائه آموزش درباره سلامت جنسی  برحسب نیازهای مخاطبین در سنین مختلف و استفاده از استراتژی های آموزشی و اطلاع رسانی با در نظر گرفتن ملاحظات و شرایط فرهنگی، اعتقادی و ارزشی هر جامعه عنوان کرد.
  به همین دلیل نیز هر کشوری می تواند اولویت¬ها و برنامه¬ریزی¬های ویژه خود را در این زمینه پیگیری نماید ولی بدیهی¬ست که استفاده از تجارب سایر جوامع و مستندات و شواهد علمی به هر کشوری امکان می دهد برای تامین سلامت مردم مناسب ترین راه را انتخاب کند. 
  دکتر قربانی، مدیر مرکز فوق تخصصی ابن سینا در ادامه افزود: کشورهای عضو در این برنامه هر ساله  با برگزاری برنامه های  گرامی داشت، سازماندهی کارگاه های آموزشی، کنفرانس ها و میز گردها و بحث در رسانه ها بر لزوم توجه به موضوع سلامت جنسی افراد در جامعه تاکید می¬ورزند.
  وی خاطر نشان کرد: برای تحقق سلامت جنسی در جامعه باید درباره حقوق جنسی کودکان، نوجوانان، بزرگسالان و سالمندان صحبت شود. به همین دلیل نیز مسئولین مربوطه  شعار امسال روز جهانی سلامت جنسی را به موضوع لزوم توجه به حقوق جنسی و باروری افراد اختصاص  داده اند. 
  روز جهانی سلامت جنسی  هر ساله 4 سپتامبر از سوی انجمن جهانی سلامت جنسی با هدف ارتقای آگاهی ها درباره سلامت جنسی و بیماری های مرتبط  در سراسر جهان گرامی داشته می شود.