• تشخیص و درمان سرطان پستان چگونه است؟

  در بافت نرمال پستان، سلول­ها به ­طور مدام در حال تقسیم­ شدن و مردن هستند و بدین ترتیب تعداد سلول‌های فعال ثابت می‌ماند. وقتی  DNA  برخی از سلول‌ ها آسیب می‌ بیند، ممکن است این سلول‌ها به ­طور غیر قابل کنترلی شروع به تقسیم کنند و یک تومور در پستان شکل دهند. برخی از این تومورها، خوش‌ خیم یا غیرسرطانی­ اند و به بافت اطراف خود صدمه‌ ای نمی­ زنند. تومورهای خوش­خیم می‌ توانند به­ صورت کیست یا بافت فیبروز باشند که هیچ تهدیدی برای پستان و به­ طور کلی برای فرد ندارد. در صورتی که تومورها رشد نامتعارف داشته باشند و به بافت سالم تجاوز کنند، به آن­ها  تومورهای بدخیم می‌ گوییم.

  دو فرم معمول سرطان پستان، سرطان پستان مجرای شیری (Ductal)  و سرطان پستان لوبولار (Lobular) است. در حالتی که تومور سرطانی در مجراهای شیردهی که به نوک پستان ختم می­ شوند، یافت شود، سرطان از نوع ductal است و  اگر در کیسه ­های تولید شیر ایجاد شوند، جزو تومورهای لوبولار به شمار می ­آیند. در صورت برداشته ­نشدن تومورهای بدخیم، سلول­های سرطانی می‌ توانند در سرتاسر پستان پراکنده شوند و داخل غدد لنفی زیر بغل شوند و از این طریق به دیگر اندام­ ها راه پیدا کنند. غدد لنفاوی قسمتی از سیستم لنفوئید هستند که در سرتا سر بدن وجود دارند و به­طور طبیعی بدن را در برابر بیماری­ ها مقاوم نگه می‌ دارد. وقتی سرطان وارد این گره­ های لنفاوی می‌ شود، سیستم لنفوئیدی می‌ تواند سلول­های سرطانی را به قسمت­های دیگر بدن گسترش دهد. سلول‌های سرطانی می‌ توانند از طریق رگ ­های خونی به نقاط دیگر بدن انتقال پیدا کنند. روند گسترش سرطان به دیگر اندام ­های بدن را متاستاز گویند.

   علائم: علائم وجوده تودۀ پستانی بدخیم یا سرطانی از شخصی به شخص دیگر متفاوت است. بهترین توصیۀ ممکن این است که وقتی احساس کردید پستان‌هایتان از فرم طبیعی خود تغییر کرده‌اند، در اسرع وقت به پزشک مراجعه کنید. اما باید بدانید بیشتر تومورهای سرطانی پستان پیش از ماموگرافی علائمشان ظاهر می‌شود. علائم سرطان پستان شامل لامپ یا توده در پستان، بزرگ­شدن گره‌های لنفاوی زیر بغل، تغییر در اندازه، شکل، بافت و یا رنگ پستان، قرمز شدن پوست پستان، فرورفتگی یا برآمدگی در ناحیۀ پستان، تغییر یا ترشح از نوک پستان، پوسته پوسته شدن پستان، حفره حفره شدن پوست پستان (شبیه پوست پرتقال) و تغییر جهت نوک پستان است. البته وجود این علائم نشان‌دهنده این نیست که شما حتماً مبتلا به سرطان پستان شده‌اید، اما در صورت وجود یکی از این علائم حتماً به پزشک مرتبط مراجعه کتید. اگر تشخیص داده شد که شما مبتلا به سرطان پستان هستید، اصلاً نگران نباشید؛ ما به شما کمک خواهیم کرد تا به لطف خدا بر سرطان غلبه کنید.

  پیشگیری: در این مرحله ابتدا تیم پزشکی ما به کمک یک پرسشنامه، یک تاریخچۀ کامل شخصی و خانوادگی به دست می­آورند. پس از آن ممکن است یکی از این موارد انجام شود: معاینۀ کلینیکی پستان، بررسی احتمال بروز سرطان پستان، پاسخ به پرسش­های شما دربارۀ عملکرد غربالگری و تعداد دفعات مورد نیاز برای پیگیری، استفاده از جایگزین‌های هورمونی و جراحی‌های پیشگیرانه، داروهای شیمیایی پیشگیرانه (برای مثال تاموکسیفن)، آزمایش‌های ژنتیکی و مشاوره غربالگری، ماموگرام و مشاوره‌های پیگیری پیشگیرانه

   برای هر خانمی که به برنامۀ پیگیری ما در کلینیک پستان وارد شود، خدمات زیر که تحت پوشش بیمه نیز قرار دارند، ارائه می‌شوند: ماموگرافی سالیانه و معاینۀ کلینیکی پستان، ارزیابی مشکلات پستان، بررسی نتایج غیرنرمال حاصل از بیوپسی، ماموگرافی و یا دیگر آزمون­های رادیولوژی و یا نتایج آتیپیکال از یک آسپریشن سوزن نازک (FNA) ، بحث و بررسی دربارۀ تغییرات هورمونی، درمان هورمونی جایگزین و مدیریت علائم یائسگی.

   در کلینیک پستان ابن‌سینا از تکنیک­های پیشرفته برای تشخیص دقیق جایگاه تومور پستان استفاده می‌شود. متخصصان پاتولوژیست مرکز درمان ابن‌سینا نیز مهارت کافی برای تشخیص هر نوع تومور را دارند.

  روش‌های تشخیص سرطان پستان: اگر شما علائمی دارید که ممکن است نشان­دهندۀ سرطان پستان باشد، پزشک شما را معاینه خواهد کرد و از شما چند پرسش دربارۀ سلامت، نحوۀ زندگی و این که آیا عادت به کشیدن سیگار یا نوشیدن الکل دارید، می­پرسد. همچنین، دربارۀ تاریخچۀ خانوادگی (بستگان درجۀ یک و دو) ابتلا به سرطان پستان یا تخمدان از شما سئوال می­شود. باصلاحدید پزشک متخصص ممکن است یک یا چند روش از روش‌های زیر تجویز شود:

   بیوپسی: یک نمونۀ کوچک از منطقه‌ای که احتمال وجود تودۀ در پستان درآن مشاهده شده است، برداشته و با میکروسکوپ بررسی می­شود. بیوپسی از پستان ممکن است از طریق جراحی صورت گیرد. در این روش یک برش در پستان مورد نظر ایجاد می‌کنند و سپس، جراح از طریق لمس و یا با سی ‌تی‌اسکن یا (CAT)، سونوگرافی و یا ماموگرافی تومور را پیدا می­کند و یک تکه یا قسمتی از توده و در مواردی تمام توده را بر‌می‌دارد. برون مکیدن توسط سوزن نازک (Fine needle aspiration) روش دیگر بیوپسی است که در این روش، یک سوزن سوراخدار نازک همانند سوزن آمپول داخل پستان می‌شود و سلول‌ها و مایع‌هایی از تومور را برمی­دارد. سپس این سلول­ها با میکروسکوپ بررسی می­شوند. با وجود این که این روش می‌تواند تعیین کند فرد مبتلا به سرطان است یا نه، اما قادر به تعیین درجه و وسعت بیماری نیست و نیاز به بیوپسی‌های دیگر وجود دار.

  Core Biopsy: در این روش از یک سوزن کلفت­تر برای برداشتن یک یا چند بافت سیلندر شکل از تومور استفاده می­شود.

  بیوپسی از گره­های لنفاوی پیشاهنگ: لنف نودها یا گره‌های لنفاوی غده‌هایی به اندازه یک زیتون هستند که قسمتی از سیستم لنفوییدی­اند که مایع لنف در آن­ها جریان دارد. سیستم لنفوییدی همچنین می‌تواند حامل سلول‌های سرطانی از منطقۀ تومور به دیگر نواحی بدن باشد. در سرطان پستان ابتدا گره‌های لنفاوی زیر بغل تحت تأثیر قرار می‌گیرند. در بیوپسی گره‌های پیشاهنگ یک رنگ آبی به­تنهایی یا همراه با مواد رادیواکتیو در آن منطقه قبل از جراحی تزریق می‌شود. مناطق رنگی نشان‌دهندۀ گره‌های پیشاهنگ درگیر با سلول­های سرطانی هستند. جراح تمام گره‌های آبی رنگ سرطانی یا گره­هایی را که از طریق شمارش مواد رادیواکتیو تعیین شده­اند، برمی‌دارد. بیوپسی از گره‌های پیشاهنگ می‌تواند باعث نجات گره‌های لنفی سالم شوند که نتیجۀ آن کاهش عوارض جانبی مانند تورم لنف است.

   درجه­های  سرطان پستان:

  Stage 0       یا Carcinoma in situ   : این درجه از سرطان سه نوع دارد:

  : Ductal Carcinoma In Situ یک حالت غیر تهاجمی است که سلول­های غیرطبیعی در مجرای عبور شیر (Ductal)  قرار می‌گیرند، اما به بیرون از مجرا گسترش نیافته‌اند. البته، در برخی موارد DCIS ممکن است به دیگر بافت­های پستان وارد شود و حالت تهاجمی پیدا کند.

   Lobular Carcinoma In Situ : حالتی است که سلول‌های غیر طبیعی در کیسه‌های شیری پستان وجود دارند. این حالت به­ندرت تبدیل به حالت تهاجمی می‌شود، اما داشتن LCIS در یک پستان احتمال ایجاد رشد سلول‌های سرطانی در همان پستان را افزایش می‌دهد. بیماری Paget در نوک پستان حالتی است که سلول‌های غیر طبیعی تنها در نوک پستان باقی می‌مانند.

   Stage I  :  در این حالت سرطان شکل می‌گیرد و این درجه خود به دو نوع Stage I A و Stage I B تقسیم می‌شود. در Stage I A تومور دو سانتی‌متر یا کوچک­تر است و سلول‌های سرطانی به خارج بافت پستان راه‌ پیدا نکرده‌اند. در Stage I B طبقات کوچکی از سلول­های سرطان پستان (بزرگ­تر از 0.2 میلی­متر و کوچک­تر از دو میلی­متر) در گره­های لنفاوی یافت می‌شوند یا این که هیچ توموری در پستان وجود ندارد، یا اگر وجود دارد کوچک­تر از 2 سانتی‌متر است.

   Stage II : خود به دونوع Stage II A  و Stage II B  تقسیم می­شود. در نوع A  توموری در پستان وجود ندارد یا اگر وجود دارد، کوچک­تر از 2 سانتی‌متر است، اما سرطان در لنف نود‌های کناری یا در لنف نود‌های‌ جناق (در هنگام بیوپسی از لنف‌نود‌های پیشاهنگ مشاهده می‌گردد) گسترش یافته است. اندازۀ تومور بزرگ­تر از 2 سانتی‌متر و کوچک تر از 5 سانتی‌متر است و سرطان به لنف نودها گسترش نیافته است. در stage II B تومور بزرگ­تر از 2 سانتی‌متر و کوچک­تر از 5 سانتی‌متر است. طبقاتی از سلول­های سرطانی پستان ( بزرگ­تر از 0.2 میلی‌متر، کوچک­تر از 2 میلی‌متر) در گره­های لنفی پیدا شده­اند. یا تومور بزرگ­تر از 2 سانتی‌متر و کوچک­تر از 5 سانتی‌متر است. سرطان به یک تا سه لنف نود زیر‌ بغل یا لنف نودهای جناقی  گسترش یافته یا تومور بزرگ تر از 5 سانتی‌متر است، ولی سرطان به لنف نود‌ها گسترش نیافته است.

    Stage III  : در نوع A این درجه هیچ توموری در پستان پیدا نمی‌شود یا تومور ممکن است در هر اندازه‌ای باشد. سرطان در 4 تا 9 گره لنفی زیر بغل یا در گره­های لنفی نزدیک جناق (در تصویربرداری و یا معاینه فیزیکی دیده می­شود) یا تومور بزرگ­تر از 5 سانتی‌متر است و یک طبقه کوچک از سلول­های سرطانی (بزرگ­تر از 0.2 میلی‌متر و کوچک­تر یا مساوی 2 میلی‌متر) در غدد لنفی مشاهده می­شود. یا تومور بزرگ­تر از 5 سانتی‌متر است و سرطان در یک تا سه  گره لنفی زیر بغل یا گره­های لنفی جناقی گسترش یافته است (در بیوپسی غدد لنفاوی پیشاهنگی دیده می­شود.    در stage III B ممکن است تومورها در هر اندازه‌ای باشند و سرطان به دیوارۀ قفسه سینه گسترش پیدا کند و یا به پوست پستان برسد و ایجاد تورم و زخم کند. همچنین، سرطان ممکن است تا 9 گره لنفی زیر بغل یا لگره­های لنفی نزدیک جناق سرطان و حتی پوست پستان سرایت کند و نواحی­ای از پستان یا تمام آن متورم شود. در stage III C هیچ توموری در پستان دیده نمی‌شود یا پستان ممکن است در هر اندازه‌ای باشد. سرطان ممکن است تا پوست پستان گسترش یابد و ایجاد تورم یا زخم کند یا تا دیواره‌های قفسه سینه گسترش یابد. همچنین سرطان ممکن است به ده یا تعداد بیشتری از گره‌های لنفاوی زیر بغل یا گره­های لنفاوی بالا و پایین، استخوان‌های شانه یا گره‌های لنفاوی زیر بغل و نزدیک جناق گسترش یابد. بسته به نظر جراح، در این مرحله یا جراحی انجام می­شود و تمام محتویات پستان و در مواردی هر دو پستان و تمام گره‌های لنفاوی درگیر برداشته می‌شوند یا اصلاً جراحی صورت نمی‌گیرد.

  Stage IV : در این مرحله سرطان به دیگر اندام‌های بدن، اغلب به استخوان‌ها، ریه‌ها، کبد یا مغز گسترش می‌یابد.

    خانم­هایی که مبتلا به سرطان پستان شده­اند و تصمیم به داشتن فرزند دارند و نگرانند که با انجام شیمی­درمانی و مصرف داروهای شیمیایی نتوانند باردار شوند، اصلاً نگران نباشند؛ در مرکز درمان ابن سینا قبل از آغاز درمان­های شیمیایی می­توانید تخمک­های سالم خود را به­صورت منجمد برای آینده ذخیره کنید. با استفاده از این روش، افراد مبتلا، بعد از بهبودی همچنان شانس باروری دارند و می­توانند با مراجعه به کلینیک باروری ابن سینا و با استفاده از تخمک­های منجمد خود بارور شوند.

  درمان سرطان: فرد مبتلا به تودۀ بدخیم پستان بعد از تشخیص با صلاحدید فوق تخصص سرطان (آنکولوژیست)، قبل از عمل جراحی (برداشتن توده یا پستان و یا غدد لنفاوی) و یا بعد از جراحی، تحت مداوا با داروهای شیمیایی، شیمی­درمانی و پرتودرمانی قرار می­گیرد. برای استفاده از داروهای مؤثرتر با عوارض شیمیایی کم­تر و همچنین کاهش هزینه­ها، کلینیک پستان ابن سینا با استفاده از روش­های تشخیصی سلولی و ژنتیکی قادر به تفکیک افراد مبتلا و طبقه­بندی آن­ها در درمان اختصاصی­شان است. خانم­های مبتلا به سرطان پستان طبق زمان­بندی کلینیک، تحت مداوا توسط پزشکان فوق تخصص ما قرار می­گیرند.

       پیگیری(Fallow up)  : مرکز بهبودیافتگان سرطان پستان به­عنوان نخستین مرکز در نوع خود در کشور، برای زندگی بهبودیافتگان سرطان پستان از طریق روش‌هایی متفاوتی، از تغذیه و کیفیت زندگی گرفته تا پیگیری بیماری، حمایت می‌شود. از نظرما فرد بهبودیافته به فردی گفته می‌شود که بیماری­اش تشخیص داده شده و از آن زمان طبق نظر تیم معالجش پیشرفته است. اگر شما به تازگی مبتلا به سرطان پستان شده‌اید، ما قدم به قدم شما را از طریق تیم درمانی­مان حمایت می‌کنیم تا بتوانید با موفقیت مراحل درمان را پشت سر بگذارید. اگر درمان شما به پایان رسیده است، ما به پایدارماندن وضعیت سلامت­تان کمک می­کنیم.

  خدمات بلندمدت مربوط به سرطان پستان:

   آموزش شیوۀ معالجه و روشن­کردن تأثیرات درمانی کوتاه و بلندمدت

   تعیین و مدیریت مشکلاتی که فرد مبتلا در سر راه دارد.

   چگونگی مدیریت علائم یائسگی

   ارزیابی شیوۀ درمان سرطان

   ارزیابی وضعیت سلامت فرد مراجعه­کننده

  بررسی سطح انرژی بیماران

   ارزیابی و درمان وضعیت روحی روانی بیمار در مواجهه با سرطان پستان

   بررسی تأثیر درمان بر باروری و حفظ آن

   تست­های ژنتیک و مشاورۀ آن

   ارزیابی و مدیریت عوارض جانبی در طول درمان

   ارزیابی احتمال ابتلا به بیماری­های قلبی

   ارزیابی احتمال ابتلای اعضای خانوادۀ مبتلا و آموزش به ایشان

     متعادل سازی کالری: افزایش وزن یک عارضۀ جانبی در سرطان پستان است، به­طوری که بالای 60 درصد بهبودیافتگان افزایش وزن دارند. زنانی که وزن خود را متعادل نگه دارند، شانس طول عمر طولانی‌تری بعد از تشخیص دارند. تیم ما قادر به حمایت و مدیریت بیماران برای بهینه­کردن شیوۀ زندگی به سمت زندگی سالم‌تر، وزن و شرایط فیزیکی متعادل و همچنین متعادل­سازی روح و روان فرد بهبودیافته بعد از درمان است. ایجاد یک برنامۀ منظم زمان­بندی­شده برای پیگیری سلامت فرد مبتلا شامل رزیابی کیفیت زندگی، وضعیت روحی، سلامت جنسی، خستگی، تورم لنف و مدیریت وزن، بحث و بررسی در مورد شرایط باروری فرد و در صورت لزوم، مشاوره و معاینه توسط متخصصان مربوط در مرکز درمان ابن سینا، بحث و بررسی دربارۀ اثرات جانبی حین سرطان پستان، شامل علائم یائسگی، سلامت استخوان­ها و اختلالات هورمونی، تعیین عوامل خطر ابتلا به بیماری­های قلبی عروقی، ارزیابی احتمال بروز دوبارۀ سرطان پستان و یا سرطان‌های جدید دیگر، انجام یک معاینۀ کامل فیزیکی و تأکید بر ادامۀ مصرف داروهای تجویزشدۀ درازمدت از جملات خدمات پیگیری کلینیک پستان ابن سینا است. البته فرد باید ابتدا درمان تخصصی‌اش را با متخصص سرطان(آنکولوژیست) به پایان برساند؛ در واقع، پیش از آغاز خدمات پیگیری و حمایت، پزشک­تان باید به شما بگوید که درمان­تان به پایان رسیده است و نیاز به مراقبت بیشتر ندارید.

   

  نظر بدهید →
 • پاسخگویی تخصصی به پرسش شما

  برای ثبت رایگان پرسش در وبسایت ابن سینا و دریافت پاسخ تخصصی از پزشکان بر روی دکمه رو به رو کلیک نمایید.

نظر دهید

لغو پاسخ دادن