• تعریف و تشخیص سندرم تخمدان پلی کیستیک

  بیماری تخمدان پلی­کیستیک به­صورت مجموعه­ای از علایم یا در اصطلاح، سندرم است. برای تشخیص ابتلا به سندرم تخمدان پلی­کیستیک، وجود حداقل 2 علامت از علایم زیر مورد نیاز است:

  1-قاعدگی­های نامنظم: بیشتر به­صورت سیکل­های قاعدگی طولانی مدت و معمولاً بیشتر از 35 روز است و در خیلی از موارد نیز، بدون مصرف دارو (قرص یا آمپول پروژسترونی) اصلاً قاعدگی اتفاق نمی­افتد، ولی در بعضی موارد نیز این اختلال به صورت قاعدگی­های زود به زود و سیکل­های کمتر از 21 روز است و گاهی نیز هیچ نظم خاصی وجود ندارد و به­صورت خونریزی­های نامنظم بروز می­کند.

  2- افزایش سطح هورمون­های مردانه در خون یا علایم ناشی از افزایش سطح این هورمون­ها، از جمله رشد موهای ضخیم و مردانه در صورت و دیگر نواحی بدن، ریزش موی سر با الگوی مردانه یا جوش­های پوستی مقاوم به درمان.

  3- مشاهدۀ یک یا هر دو تخمدان پلی­کیستیک در سونوگرافی که به­صورت وجود کیست­های ریز فراوان در حاشیه تخمدان­ها دیده می­شود. افزون بر این علایم در بیماران مبتلا به این سندرم علایم دیگری از جمله چاقی، افزایش مقاومت به انسولین و افزایش سطح انسولین خون وجود دارد که این افزایش انسولین می­تواند باعث ایجاد عوارضی از جمله دیابت، افزایش فشارخون، افزایش سطح چربی­های خون و ... شود که همۀ این­ها می­توانند زمینه­ساز بیماری­های قلبی عروقی باشند. سندرم تخمدان پلی­کیستیک شایع­ترین علت ناباروری با عامل زنانه است.

  نظر بدهید →
 • پاسخگویی تخصصی به پرسش شما

  برای ثبت رایگان پرسش در وبسایت ابن سینا و دریافت پاسخ تخصصی از پزشکان بر روی دکمه رو به رو کلیک نمایید.

نظر دهید

لغو پاسخ دادن