• هفته 34

  مادر

  شما ممکن است اخیراً کمی احساس خستگی کنید که کاملاٌ قابل درک است. از فعالیت خود بکاهید و برای روز زایمان انرژی ذخیره کنید. اگر باید مدت زمان زیادی را روی پاهای خود بایستید از کمربند حاملگی استفاده کنید؛ زیرا از شکم شما محافظت می کند و بخشی از وزن شما را در بقیه بدن پخش می کند. اگر هم به مدت طولانی نشسته یا خوابیده اید، به سرعت از جای خود بلند نشوید زیرا ممکن است خون در پاهای شما جمع شده باشد که در نتیجه فشار خون شما برای چند لحظه افت می کند و هنگام بلند شدن باعث سرگیجه می شود.

  اکثر ماماها به خانم های حامله پیشنهاد می کنند که از ماساژ پرینه (ماساژ ناحیه بین واژن و مقعد) استفاده کنند تا از پارگی آن در هنگام زایمان پیشگیری شود. اکنون زمان مناسبی برای انجام این کار است. ممکن است این ماساژ برای برخی خانم ها چندان راحت نباشد. همچنین انجام این ماساژ لزوماً مانع پاره شدن پرینه نمی شود. به هر حال در این مورد از پزشک خود بپرسید و روش انجام آن را فرا بگیرید.

  ممکن است برآمدگی ها یا تاول هایی را بر روی شکم خود مشاهده کنید که همراه با احساس خارش باشند. بروز این تاول ها ممکن است تا باسن یا کشاله ران هم امتداد پیدا کنند. این عارضه معمولاً بی خطر است و بثورات و کهیرهای خارش دار دوران بارداری نامیده می شود. اما به هر حال در صورت مشاهده این موارد از پزشک خود بخواهید شما را معاینه کند تا از سلامت شما مطمئن شود. در ضمن اگر در تمام بدن خود احساس خارش دارید حتی اگر این خارش شدید نیست، به پزشک تان اطلاع دهید.

  کودک

  وزن کودک شما به 2155 گرم رسیده است و اندازه بدن او هم حدود 45.5 سانتی متر شده است. لایه های چربی که برای تنظیم دمای بدن او بعد از تولد مورد نیاز هستند در حال کامل شدن هستند. در نتیجه بدن کودک شما حالت گردتری به خود گرفته است. سیستم عصبی مرکزی او در حال تکمیل شدن است و اکنون ریه های او کاملاً رشد کرده اند. اگر از احتمال بروز زایمان زودرس نگران هستید باید بدانید که تقریباً 99% از کودکانی که به این مرحله از رشد می رسند در خارج از رحم نیز قادر به ادامه حیات خواهند بود و بسیاری از آن ها به عوارض درازمدت ناشی از زایمان زودرس مبتلا نخواهند شد.

 • پاسخگویی تخصصی به پرسش شما

  برای ثبت رایگان پرسش در وبسایت ابن سینا و دریافت پاسخ تخصصی از پزشکان بر روی دکمه رو به رو کلیک نمایید.

نظر دهید

لغو پاسخ دادن